domowe obowiązki z dzieckiem

Witaj!

Bardzo cieszę się że tu jesteś i to czytasz. Jednocześnie przykro mi, że sytuacja w której się znaleźliśmy dopiero teraz dała mi przestrzeń do komunikacji tą drogą. Ale podobno nie ma tego złego co by na dobre nie wyszło… W końcu tu jestem i mogę pisać!

Nie będę powielać informacji które otrzymujemy z każdej możliwej strony. Każdy wie jak jest. I tak całkiem szczerze powiem, że mam już serdecznie dosyć siedzenia w domu. Ale to jest teraz naprawdę najważniejsza i najlepsza rzecz jaką możemy zrobić dla siebie i dla innych. Nigdy chyba tak wiele nie zależało od tego, że zaciśniemy zęby i zostaniemy w domu. Zachęcam Was do skupienia się w tym czasie na sobie, na rodzinie oraz na swoim domowym zaciszu. Wykorzystajcie ten czas na wszystko, na co wcześniej go nie było. Ja postawiłam na swój rozwój, czyli realizuje szkolenia i biorę się za ogarnięcie rzeczywistości związanej z licencjatem, bo to już za rok…

Może ten czas był potrzebny nam wszystkim? Aby zatrzymać się i zastanowić nad tym co tak naprawdę jest ważne w życiu?

Nie będę udawać, że wszystko jest tak pięknie i każdy mam teraz czas dla siebie, bo przecież bardzo wiele z Was pozostaje teraz w domach ze swoimi Pociechami. I jak tu pogodzić czas dla siebie, czas dla dziecka i czas dla domu? Przecież domowe obowiązki wymagają systematyczności. Pranie samo się nie zrobi, obiad sam się nie ugotuje (no chyba że masz termomix :D) A tak całkiem poważnie – jak to wszystko teraz pogodzić?

Pewnie wiele z Was zauważyło zaciekawienie Waszych dzieci przedmiotami codziennego użytku. Najbliższe otoczenie jest pierwszym i najważniejszym miejscem w którym dziecko podejmuje aktywności poznawcze, dzięki którym zdobywa kompetencje i umiejętności do odpowiednich działań fizycznych i społecznych. Dodatkowo pokazuje pewne zależności i to, że każda czynność składa się z kilku kroków które należy wykonywać aby osiągnąc cel (np. aby zjeść obiad należy przygotować stół, zjeść oraz posprzątać po posiłku. Albo z pójściem spać wiążą się takie czynności jak: kąpiel, założenie piżamy, umycie zębów i finalnie położenie się do łóżka).

Warto również dodać, że każda taka aktywność to tak zwana spontaniczna sytuacja edukacyjna. Wyróżniamy te związane z zabawą, czyli sytuacje naturalne które są inicjowane przez dziecko. Dorosły nie angażuje się w organizacje zabawy, tylko podąża za tokiem działań dziecka. Dzięki temu towarzyszy dziecku oraz daje mu swobodę w działaniu jego wyobraźni. Są także sytuacje związane z nauką, które inspirowane są albo przez dziecko, albo przez dorosłego, który ingeruje w określone działania dziecka i ukierunkowuje je tak, aby dziecko wyciągnęło z tej sytuacji jak najwięcej dla siebie. Ostatnie, związane z pracą są sytuacjami kontrolowanymi. To dorosły jest ich inicjatorem i to on ingeruje w ich przebieg zgodnie z planem działania, aby dana czynność została wykonana prawidłowo i do końca (np. mobilizowanie dziecka do posprzątania zabawek po zabawie). Te wszystkie sytuacje łączą się ze sobą, a kluczem do osiągania sukcesów w edukacji dziecka jest dopasowanie odpowiednich czynności do fazy rozwoju w której aktualnie się znajduje. Udostępnienie dziecku bogatej i zróżnicowanej przestrzeni do eksploracji pobudza ciekawość dziecka do zdobywania nowych doświadczeń.

Mam dla Was krótką listę domowych aktywności, które możecie robić wspólnie z dzieckiem! Najprostrze rozwiązania często są najlepsze 🙂

Wszystkie domowe czynności mają na celu dbanie o nas samych i nasze otoczenie. I tak naprawdę im wcześniej pokażemy dzieciom jak opanować konkretne umiejętności, tym szybciej mali ludzie zdobędą niezależność. A pamiętajmy że samodzielność dziecka to podstawa jego pewności siebie w przyszłości. Dzieci, zwłaszcza w wieku wczesnego dzieciństwa mają naturalny i spontaniczny odruch poznawania świata. Wykorzystajmy to, aby wspierać rozwój kompetentnego i pewnego siebie dziecka.

Bo przecież opieka nad dzieckiem w domowych warunkach oraz wykorzystanie codzienności do nauki to świetne połączenie tego co trzeba z tym co pożyteczne! 🙂

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *